Ciekawostki o nosorożcach
1. Na naszej planecie żyje pięć gatunków nosorożców. Nosorożec czarny i biały, które żyją w Afryce, oraz nosorożec sumatrzański, jawajski i indyjski, które zamieszkują lasy tropikalne i bagna Azji.
2. Nazwa białego nosorożca pochodzi prawdopodobnie od holenderskiego słowa „wijd” oznaczającego szeroko, które odnosi się do szerokiego pyska zwierzęcia, podczas gdy czarny nosorożec został nazwany tak, aby odróżnić go od białego nosorożca. Proste.
3. Nosorożec biały jest uważany za drugiego największego ssaka lądowego, zaraz po słoniu.
4. Najmniejszy gatunek nosorożca to nosorożec sumatrzański. Rośnie do do 2,5-3 m długości i do 1,5 metra od kopyta do łopatki. Nosorożec sumatrzański waży około 800 kg.
5. Pomimo swoich ogromnych rozmiarów i siły, te nieporęczne bestie nie żerują na innych zwierzętach w poszukiwaniu pożywienia.
6. W stosunku do dużych rozmiarów ciała, nosorożec ma mały mózg.
7. Szacuje się, że na wolności żyje 20 tysięcy południowych nosorożców białych, z czego ponad 90 procent znajduje się w Republice Południowej Afryki.
8. Nosorożce białe i czarne żyją na użytkach zielonych i terenach zalewowych wschodniej i południowej Afryki.
9. Rogi nosorożca są wykonane z białka zwanego keratyną, tej samej substancji, z której wykonane są paznokcie i włosy.
10. Nosorożec jest roślinożercą.
11. Szacuje się, że na wolności pozostało tylko około 29 tysięcy nosorożców, w porównaniu z 500 tysiącami na początku XX wieku. Głównym zagrożeniem dla tych pięknych zwierząt jest nielegalne polowanie, głównie dlatego, że ich rogi są używane w tradycyjnej medycynie ludowej, szczególnie w Azji. Nie ma on jednak żadnych właściwości medycznych, mimo że jest stosowana w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz