1. Najstarszymi znanymi pingwinami są gatunki rodzaju Wajmanu.
Pochodzą one z wczesnego paleocenu Nowej Zelandii, sprzed około 36 mln lat. Były one inaczej ubarwione niż współczesne, osiągały też większe rozmiary.
Pochodzą one z wczesnego paleocenu Nowej Zelandii, sprzed około 36 mln lat. Były one inaczej ubarwione niż współczesne, osiągały też większe rozmiary.
2. Istnieje 17 gatunków tych nielotnych ptaków.
3. Pingwiny osiągają rożne rozmiary, z reguły ich długość wynosi od 40 - 130 cm.
Największe z nich to Pingwiny cesarskie o wadze dochodzącej do 45 kg a najmniejsze, to Pingwiny małe, ważące ok 1,5 kg i mierzące jedynie 40 cm.
4. Pingwiny są jedynymi ptakami, które zachowują wyprostowaną postawę ciała.
Na lądzie chodzą w postawie wyprostowanej lub ślizgają się na brzuchu, odpychając się silnymi, mocno przesuniętymi do tyłu nogami.
5. Pingwiny posiadają wąskie skrzydła pełniące rolę płetw napędowych.
6. Ciało pingwinów pokryte jest łuskowatymi piórami.
Duża liczba piór zachodzących na siebie dachówkowato oraz gruba warstwa tłuszczu znajdującego się pod skórą chronią ptaki przed utratą ciepła. Pióra rosną na całej powierzchni skóry, brak u nich apteriów, co odróżnia je od innych gatunków ptaków. Na jednym cm2 ciała znajduje się do 15 piór. Ptaki natłuszczają pióra smarując je wydzieliną z gruczołu kuprowego.
7. Ogony pingwinów są krótkie, sztywne i wraz nogami pełnią funkcję steru.
8. Pingwiny są monogamiczne, czasami wiążą się w pary homoseksualne.
9. Pingwiny składają dwa jaja.
Wyjątkami są pingwin cesarski i pingwin królewski, które składają po jednym jaju. Jaja wysiadywane są na stopach, pod fałdem tłuszczowym brzucha. Podczas wysiadywania jaj, pingwin nie odżywia się nawet przez kilka tygodni. U niektórych gatunków pingwinów jaja wysiaduje samiec. Po wykluciu się młodych oboje rodziców sprawuje nad nimi opiekę (około 2 miesięcy).
10. Pingwiny raz w roku tracą pióra.
Pióra odrastają w ciągu kilku tygodni. W tym czasie ptaki pozostają na lądzie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz